Historie k nám přijela po kolejích aneb Jak jsme navštívili Legiovlak

Za opravdu chladného počasí, které se nejspíš rozhodlo nám alespoň trochu přiblížit sibiřské podmínky, ve kterých před sto lety bojovali naši legionáři, jsme se v úterý 15.listopadu vydali na 9. kolej bruntálského železničního nádraží, kde nás čekalo jedinečné pojízdné muzeum – Legiovlak. 

Na tuto výpravu jsme rozhodně nešli nepřipraveni. Už ve škole nám paní učitelka Schneiderová promítla dva krátké animované naučné filmy pro děti o první světové válce a československých legionářích. Na to navázal pan učitel Mašlík svým krátkým výkladem a odpovědí na některé naše dotazy. 

Ke zmíněné deváté koleji jsme dorazili právě včas, abychom měli tu čest být svědky slavnostního přivítání Legiovlaku v Bruntále. Vyslechli jsme si hymnu a oblíbenou píseň našeho prvního prezidenta Masaryka Ach, synku, synku v podání operního zpěváka Petra Soóse a také projevy pana starosty, pana ředitele Regionálního obchodního centra ČD a pana předsedy krajské jednoty Československé obce legionářské, který nám dokonce věnoval část pásky – trikolóry, přestřižené v rámci symbolického otevření této putovní výstavy na kolejích. 

Potom už jsme se pustili do samotné prohlídky jednotlivých vagonů. A bylo tu opravdu mnoho věcí k vidění. Legiovlak se skládá z vozu polní pošty, obytného vozu, dále z vozu zdravotního, velitelského, štábního, obrněného, krejčovského, prodejního, kovářského, ubytovacího, filmového a dvou plošinových vagonů, kde nás zaujalo především prvoválečné obrněné auto. Poznali jsme, jak žili a bojovali naši pradědové a prapradědové, kteří se svým hrdinstvím zasloužili o vznik naší samostatné republiky. 

Z návštěvy Legiovlaku jsme odcházeli plni dojmů a zážitků a mnozí chlapci a děvčata se rozhodli, že musí přemluvit své rodiče, aby se tam  nimi v příštích dnech ještě jednou vrátili. 

Mgr. Pavla Schneiderová, Bc. Barbora Šimková, Mgr. Karel Mašlík a žáci 3.A a 3.B

Foto: Pavel Ivánek

Video: POLAR.cz >>>