Sladká tečka za třemi roky (6.A)

Je pátek 13. června, osm hodin ráno. Učitel vstupuje  do 6.A, postaví se před třídu a zdraví: „Dobrý den, žáci“. „Dobrý den, pane učiteli“, ozve se sborová odpověď. Vše, jako každý běžný den. Jen s tím rozdílem, že dnes to bylo naposledy. 

Na stole leží překrásně zdobený dort a na něm nápis: „6.A – 2011-2014. Děkujeme.“ Objednali ho žáci jako originální dárek na rozlučku a upekla ho jedna z maminek, zdatná cukrářka paní Kodrlová.  Po nezbytném nafocení zajede nůž do sladké hmoty a to znamená konec uměleckého díla. Protože všechno má svůj konec, jenom jitrnice má dva, jak říkal už dobrý voják Švejk. 

Odpusťte mi teď trochu matematiky. Tři roky ve vašich životech, milí žáci, to je vlastně celá čtvrtina dosud prožitého času. A čtvrtina dortu je pěkně velký kus. V mém životě tvoří tři roky už jen pouhou šestnáctinu. Přesto chci říct, že na ta léta strávená s Vámi nikdy nezapomenu a mé vzpomínky budou téměř výhradně hezké. 

A protože jsem celou tu dobu psal pravidelné zprávy o našich úspěších, nemohu udělat výjimku ani v tomto posledním článku. Jelikož měsíc červen byl z pohledu délky školní docházky pouze poloviční, rozhodl jsem se ho spojit s předchozím měsícem a začnu tedy tím, co jsme dokázali v květnu. 

V úterý 6.5. naši žáci Míša Kavanová a Ondra Chylík spolu s dvojčaty Polákovými z 5.A reprezentovali Petrin na dopravní soutěži mladých cyklistů, která se konala převážně na dopravním hřišti u ZŠ Cihelní. Zde dokázali zvítězit nad všemi ostatními školami nejen z Bruntálu, ale například také ze Dvorců a zajistit si tak jasný postup do okresního kola. 

Navíc Míša Kavanová vyhrála ještě i v kategorii jednotlivců. V okresním kole, které se uskutečnilo o týden později v Krnově, naši borci opět nezklamali a získali bronzové medaile. Blahopřejeme!

Ve středu 7.5. prokázali žáci 6.A své atletické schopnosti, když si zaslouženě vybojovali odznaky zdatnosti. Byla to Venda Dočkálková, Elenka Finsterlová, Bára Koňaříková, Ondra Chylík a Jirka Tesař.  

Výrazné úspěchy se však dostavily také ve znalostních soutěžích. Skupina žáků IKT, kteří navštěvovali první pondělní vyučovací hodinu, se pod vedením svého učitele Ing. Karla Holby v soutěži Seznam – Najdu, co neznám probojovala až do celorepublikového finále! Klobouk dolů před jejich schopnostmi. 

Uspěli jsme rovněž na kulturním poli. V taneční soutěži X-Box obsadila Bára Koňaříková 3. místo ve své kategorii a Štěpánka Chrástková dokonce zvítězila. Oběma gratulujeme. 

Na konci měsíce května jsme prožili dvoudenní výlet ve Zlatých Horách. A i když nám většinu času propršelo, myslím, že program byl bohatý a většina z nás se jistě nenudila. 

Týden před koncem školního roku se uskutečnila tradiční velká akce – Vybíjená na náměstí. Tento sportovní turnaj žáků 5. – 6. ročníků bruntálských základních škol pořádá právě naše škola a vloni se nám dokonce podařilo zvítězit. Letos musíme férově uznat, že na finálového soupeře jsme tentokrát nestačili, ale stříbrné medaile a pohár za druhé místo jsou trofejemi, za které se rozhodně stydět nemusíme.  A k radosti se přidává také to, že kapitán našeho týmu Jirka Tesař z 6.A byl hlasováním přítomných trenérů a rozhodčích jednohlasně zvolen nejlepším hráčem turnaje. I zde je na místě velká a upřímná gratulace. 

Na druhou stranu je třeba upřímně přiznat, že ne všem se všechno povedlo podle jejich představ. Tři žáci neprospěli, z nichž jeden si bude  muset 6. ročník ve vlastním zájmu zopakovat. Zbývající dvě děvčata mají ještě šanci a budeme jim držet pěsti při srpnových opravných zkouškách. Někdo měl problémy s prospěchem, někdo zase s chováním. Proto musím bohužel konstatovat, že v naší třídě jsou i dva „držitelé“ ředitelské důtky. 

Dobré věci však naštěstí převažují. Osm žáků prospělo s vyznamenáním, třináct získalo pochvalu třídního učitele  a sedm z nich navíc ještě pochvalu ředitelky školy. A těchto „sedm statečných“ rozhodně stojí za to jmenovat. Tak tedy, Vendo Dočkálková, Eli Finsterlová, Štěpánko Chrástková, Míšo Kavanová, Báro Koňaříková, Ondro Chylíku a Jirko Tesaři, děkujeme vám za celoroční mnohonásobnou a mnohostrannou úspěšnou reprezentaci naší školy v oblasti sportu, kultury, znalostí i dovedností.    

Co říci závěrem? Přeji Vám, moji milí žáci, vše nejlepší ve Vašich dalších školních letech. Hodně zdraví, úspěchů a radosti. Děkuji Vám za snahu a Vašim rodičům za spolupráci. 

Sladký kousek geniálního cukrářského díla zanechá na jazyku stopu na pár okamžiků. 

Společně prožité zážitky a hezké vzpomínky přetrvají v srdci po celý život. 

To si pamatujte. A ještě mi, na závěr dovolte jeden citát, který možná oceníte až časem:

„Concordia res parvae crescunt. Discordia res maximae dilabuntur.“ 

Tedy: „Svorností i nepatrné věci mohutní. A i ty největší se rozpadají nesvorností.“ 

Prožijte krásné prázdniny a dávejte na sebe pozor. :-)

Karel Mašlík, třídní učitel