Za opravdu chladného počasí, které se nejspíš rozhodlo nám alespoň trochu přiblížit sibiřské podmínky, ve kterých před sto lety bojovali naši legionáři, jsme se v úterý 15.listopadu vydali na 9. kolej bruntálského železničního nádraží, kde nás čekalo jedinečné pojízdné muzeum – Legiovlak. 

Na tuto výpravu jsme rozhodně nešli nepřipraveni. Už ve škole nám paní učitelka Schneiderová promítla dva krátké animované naučné filmy pro děti o první světové válce a československých legionářích. Na to navázal pan učitel Mašlík svým krátkým výkladem a odpovědí na některé naše dotazy. 

Ke zmíněné deváté koleji jsme dorazili právě včas, abychom měli tu čest být svědky slavnostního přivítání Legiovlaku v Bruntále. Vyslechli jsme si hymnu a oblíbenou píseň našeho prvního prezidenta Masaryka Ach, synku, synku v podání operního zpěváka Petra Soóse a také projevy pana starosty, pana ředitele Regionálního obchodního centra ČD a pana předsedy krajské jednoty Československé obce legionářské, který nám dokonce věnoval část pásky – trikolóry, přestřižené v rámci symbolického otevření této putovní výstavy na kolejích. 

Potom už jsme se pustili do samotné prohlídky jednotlivých vagonů. A bylo tu opravdu mnoho věcí k vidění. Legiovlak se skládá z vozu polní pošty, obytného vozu, dále z vozu zdravotního, velitelského, štábního, obrněného, krejčovského, prodejního, kovářského, ubytovacího, filmového a dvou plošinových vagonů, kde nás zaujalo především prvoválečné obrněné auto. Poznali jsme, jak žili a bojovali naši pradědové a prapradědové, kteří se svým hrdinstvím zasloužili o vznik naší samostatné republiky. 

Z návštěvy Legiovlaku jsme odcházeli plni dojmů a zážitků a mnozí chlapci a děvčata se rozhodli, že musí přemluvit své rodiče, aby se tam  nimi v příštích dnech ještě jednou vrátili. 

Mgr. Pavla Schneiderová, Bc. Barbora Šimková, Mgr. Karel Mašlík a žáci 3.A a 3.B

Foto: Pavel Ivánek

Video: POLAR.cz >>>