Zábavná dějepisná hra proběhla v pondělí 12. května 2014 na hradě Sovinci. Téma letošního 12. ročníku: Život na středověkém hradu. Jako každoročně soutěžila tříčlenná družstva 6. – 9. ročníků ZŠ, nebo studenti primy až kvarty z gymnázií z celého okresu Bruntál. I nad letošním ročníkem převzala patronát naše škola a své síly spojila s Všeobecným a sportovním gymnáziem Bruntál, A-GNOS Bruntál, Muzeem v Bruntále a Klubem Za starý Bruntál za finanční podpory města Bruntálu. 

Naši školu reprezentovali žáci 8. A Patrik Tichý, Sabina Schovánková a Barbora Juříková. Co vše si museli připravit? Dobový kostým, měšec na žetony, praporec – hlavním motivem byla poštolka, symbol naší školy, a připravili si píseň, ve které se vyskytuje slovo hrad. Na deseti stanovištích pak prokázali velmi dobré znalosti o historii Sovince, o životě na královských hradech, jejich dobývání, ale také museli prakticky poznat zbraně, zvládnout střelbu z luku a praku na cíl. Než se družstva vydala na soutěžní okruh po hradě, měli soutěžící za úkol vyrobit z přichystaných materiálů šperky, kterými se ve středověku lidé mohli zdobit. I za tuto dovednost získali body navíc.

Rok od roku úroveň vědomostí soutěžících stoupá. Při závěrečném srovnávání počtu žetonů přesto nebyly mezi družstvy velké rozdíly. 

I když nám zrána nepřálo počasí a zastihl nás i prudký déšť, při závěrečném vyhodnocení už hřálo slunce a na zpáteční cestě autobusem do Bruntálu jsme už přemýšleli, kam se vypravíme příští rok. 

Mgr. Alice Pospíšilová

 

Fotogalerie >>>

Další odkazy:

a) fotografie Mgr. M. Panského  
http://ulozto.cz/x2vDZvBZ/sovinec-zip 

b) reportáž z televize Polar
http://www.tvportaly.cz/bruntal/hrad-sovinec-hostil-soutez-hratky-s-historii

c) reportáž z Českého rozhlasu Ostrava - pořad Křížem krajem z 15. 5. 2014
http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?query=&reader=&porad%5B%5D=K%C5%99%C3%AD%C5%BEem+krajem

d) odkazy na videa na youtube: (písně)
http://youtu.be/_PvWmLxzOcQ
http://youtu.be/pTm4PsbTWIs
http://youtu.be/wylz0fcsnNE

e) webové stránky
http://www.mubruntal.cz/sovinec-se-vratil-diky-studentum-do-stredoveku-v-plne-parade/d-949801
http://www.zscihelni.cz/?category=akce&item=dejepisna-soutez---hratky-s-historii
http://www.tvportaly.cz/bruntal/33315-hrad-sovinec-hostil-soutez-hratky-s-historii
http://www.gymbru.cz/detail_aktualita.php?id=600&tabulka=aktuality