„Tak hlavně, ať vám vyjde počasí !“ 

To bývá asi nejčastější přání lidí z vašeho okolí, které vám věnují, když jedete na výlet. Jenomže člověk míní a pánbůh a příroda mění. 

Už střednědobé předpovědi nevěstily nic dobrého a kupodivu se meteorologové tentokrát nespletli. Jejich neblahé prognózy bohužel vyšly. Čtvrteční ráno 29. května, kdy žáci 6.A a 6.B odjížděli na dvoudenní školní výlet do Zlatých Hor, se jen ztěžka probouzelo pod těžkými a šedivými mračny. Déšť nás pak s vytrvalostí, kterou bychom mu rádi odpustili,věrně provázel po celý den.

A protože v původním plánu byl ihned po příjezdu výšlap na rozhlednu na Biskupské kupě, bylo třeba plán změnit. Přestože vedoucí výletu, pan učitel Mašlík, přesvědčoval všechny kolem sebe, že nejsou z cukru a pronášel optimistické věty typu „už se to trhá“, v konečném rozhodnutí byl přehlasován kolegyní paní učitelkou Maršíkovou a programovou vedoucí, paní  vychovatelkou Krajíčkovou. Ta nepřišla k uvedené funkci náhodou. Ve Zlatých Horách prožila své dětství a žijí zde její rodiče, rovněž výborní znalci tohoto města a okolí, které si jistě právem vysloužilo neoficiální titul Kraj pokladů. 

Nejdříve jsme se tedy zabydleli v útulných pokojích ubytovny sanatoria Edel a poté vyrazili v pláštěnkách či pod deštníky na prohlídku města. Její součástí byla návštěva místního muzea, kde jsme zhlédli nejen exponáty připomínající historii zdejšího hornictví, ale i  města jako takového. A věru, že bylo co k vidění. Vždyť Zlaté Hory slaví v tomto roce už 790. výročí svého založení - jsou tedy jen o 11 let mladší než Bruntál.  

Po obědě následoval odpolední klid, po kterém nás na pozvání své dcery, paní vychovatelky Krajíčkové, navštívil pan Šos, bývalý horník - pracovník ve zdejších dolech. Beseda byla poměrně krátká, ale rozhodně  zajímavá. Žáci nešetřili dotazy a bylo vidět, že umí využít příležitosti dozvědět se něco od člověka, který na základě svých bohatých zkušeností přesně ví, o čem mluví. 

Dalším bodem programu byl pobyt v klubovně, kde paní učitelka Maršíková čerpala                     z nepřeberné studnice zábavných her, které si doma pečlivě připravila pro účastníky výletu. Rušné aktivity a smích, který se rozléhal ubytovnou, musely venku řádícího Pána deště opravdu naštvat. Kdepak, kdo se chce bavit, toho nějaké počasí nerozháže! 

A po večeři a osobním volnu tu ještě byla pro zájemce Černá hodinka. Strašidelnými příběhy z táborů, výletů, ale i ze školního vyučování navodil tajuplnou atmosféru pan učitel Mašlík. Neplánovaně k tomu přispěla i neznámá osoba se psem, která se po setmění pohybovala v okolí ubytovny a zmizela až po důrazném upozornění šéfa výletu.

Druhého dne, v pátek, už déšť pozvolna ustával, a tak jsme se hned po snídani vydali na kratší túru ke Zlatorudným mlýnům. Zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o těžbě zlata a prohlédli si stroje, které při této těžbě pomáhaly. Chlapci děvčata měli také možnost osobně si vyzkoušet rýžování zlata a ani jediná rýžovací pánev nezůstala ležet ladem. Věřte nebo ne, úspěchy se dostavily a pár zlatinek se skutečně našlo. Šťastlivci si tedy mohli odvézt domů sice miniaturní, ale zároveň velmi vzácný suvenýr. 

Ti, kdo toto štěstí neměli, nemuseli litovat. Na zpáteční cestě ze Zlatorudných mlýnů ještě všichni dostali možnost nakoupit si suvenýry či nějaké to občerstvení během rozchodu na náměstí. 

Páteční oběd nám velmi chutnal. Na čerstvém vzduchu vyhládne, a tak nebylo divu, že                    i polévku zbaštili mnozí ti, kteří ji jinak - ke své škodě - jako součást oběda příliš neuznávají. 

Čekání na pana Ing. Petrika, který měl pro nás přijet svým luxusním autobusem, jsme si ukrátili půldruhahodinovým skotačením v pronajaté tělocvičně. Hráli jsme fotbal, vybíjenou              a různé další hry. 

Autobus přijel přesně tak, jak bylo domluveno a krátce před pátou hodinou odpolední vystupovali v Bruntále možná trochu unavení, ale povětšinou šťastně se usmívající výletníci  a jejich pedagogové. 

Výlet do Kraje pokladů se vydařil, i když z meteorologických důvodů ne všechny původní body programu byly naplněny. Ale to přece vůbec nevadí. Vždyť výšlap na Biskupskou kupu ( v řeči místních ne jinak než „Bišovka“ ), návštěva zříceniny Edelštejn, speleoterapie  a další turistická lákadla jsou skvělým tipem třeba pro prázdninový rodinný výlet. 

„Tak hlavně, ať vám vyjde počasí!“ :-)

Žaneta Krajíčková, Tereza Maršíková, Karel Mašlík  

 

Fotogalerie >>