Právě to se chtěli dovědět žáci osmé a deváté třídy, když se 17. dubna vydali na bruntálský zámek. Beseda souvisela s výstavou k výročí konce 2. světové války „Karol Pajer - hrdina boja proti fašizmu“, která byla instalována v prostorách tzv. kočárovny. Tento slovenský učitel, voják a protifašistický bojovník žil v letech1919 – 1944. Pomohl zachránit stovky dětí a položil život za svobodu Francie a Slovenska v bojích s fašisty.

Zajímavé informace o osudech tohoto hrdiny přednesl předseda Klubu vojenské historie a předseda Zväzu protifašistických bojovníkov z Trenčína ing. Miroslav Ondráš. Současně se žáci seznámili i s autorem výstavy Ing. Jurajem Nedorostem, kterého zahrnuli dotazy. 

A v čem spočívala záchrana asi 525 dětí? Karol Pajer s několika přáteli založil domov pro osiřelé děti v době války. Bylo potřeba zabránit Němcům v postupu na Normandii a umožnit přesun dětí. Spolu s příslušníky francouzského odboje padl v boji o Mont-Mouchet ve Francii.

Na závěr žáci navštívili výstavu Paměť kamene, která zachycuje ve fotografii památníky věnované hrdinům padlým v našem regionu v době druhé světové války. Tuto výstavou nás provázel  PhDr. Tomáš Niesner.

Mgr.Alice Pospíšilová