3.12. jsme se vydali na exkurzi do Ostravy do Centra diagnostiky lidského pohybu, které se nachází na katedře Studií lidského těla na Ostravské univerzitě.

Celkem se exkurze zúčastnilo 11 žáků z osmých tříd. Dozvěděli se informace o testování lidského těla z hlediska fyziologického, antropometrického a biomechanického. 

Ondra Chylík z 8.A byl "pokusný králík", který vyzkoušel vše, co se dalo. Nejvíc se o sobě dozvěděl na bioimpedanční váze InBody, kde mu byla změřena přesná hmotnost, zastoupení tuků, svalů a vody v těle, BMI a také údaje o tom, zda je v těchto ukazatelích normě, či ne. 

Žákům se však nejvíce líbila biomechanická laboratoř, kde si vyzkoušeli kolik skočí do výšky a zdali je rozdíl mezi tím, když u výskoku používají ruce či nikoliv. Poté si změřili sílu horních končetin při tlaku na statický benchpress. Pan učitel Mgr. Roman Farana, Phd. byl velice ochotný a ukázal žákům výsledky a průběhy různých výzkumů, které provádějí studenti a učitelé na katedře jako své bakalářské, diplomové, či disertační práce. Mezi nimi byly například účinky sil na kolenní kloub při jízdě na kole, rozdíl účinků sil na tělo člověka při dvou typech tance jive, nebo rozdíl účinků sil na loketní kloub při různém postavení rukou u cviku rondátu u sportovních gymnastek.

Žáci si tuto exkurzi velice užili, dozvěděli se nové informace a motivovali se (dle jejich slov) na to, že by jednou mohli také podobné věci dělat.

 

Mgr. Soňa Jurková

 

Fotogalerie >>>