Všichni zájemci měli v sobotu 29. listopadu jedinečnou možnost prohlédnout si všechny prostory nově rekonstruované historické budovy, která se nově stává multifunkčním centrem vzdělanosti, kultury a volného času.

Celý den, který proběhl jako netradiční Den otevřených dveří, se nesl ve znamení zábavné soutěže Dobytí pevnosti Petrin, nikoli náhodou podobné světoznámé televizní soutěži, kde byla dobývána francouzská pevnost Boyard.

Už při vstupu do Petrina všichni zájemci obdrželi průvodní soutěžní kartu, do které jim byly zaznamenávány indicie, získané na jednotlivých stanovištích. Netradiční formou tak mohli děti i dospělí navštívit všechny instituce, které nyní v budově Petrina sídlí. Na soutěžních místech v mateřské škole, středisku volného času, knihovně i v základní škole pak prokazovali svůj důmysl, zručnost a znalosti při plnění soutěžních úkolů a získávání indicií a razítek na průvodní kartu. Nechyběl například ani důkaz odvahy při lovení indicie mezi červy ve stanici mladých přírodovědců. Odměnou všem za to byl nejen účastnický list, ale i sladké dobroty v cíli celé soutěže.

Celá soutěž byla ozdobena mnoha doprovodnými akcemi, které probíhaly v průběhu celého dne v prostorách základní školy. Snad nejzajímavější jistě byla soutěž o nejlepší koláč Petrina.

Maminky, babičky, prostě každý, kdo měl zájem, mohl prezentovat své pekařské umění a ucházet se o tuto trofej. Patnáct různorodých výrobků, koláčů, buchet i dortů pak hodnotila pětičlenná komise pod vedením starosty města. Ta vybrala nejchutnější plněnou buchtu a současně dala povel k hromadnému mlsání. Všichni tak mohli soutěžní výrobky nejen shlédnout, ale i ochutnat.

Bohatý byl také průvodní kulturní program probíhající po celý den v jídelně školy. Vystoupili zde tanečníci, zpěváci i místní hudební skupiny. Pro milovníky klidnější zábavy byla připravena bohatá burza knih, která obsahovala opravdu zajímavé tituly ze všech oblastí literatury.

Postaráno bylo také o žaludky návštěvníků. Guláš, párky v rohlíku a další bohaté občerstvení v improvizovaném bufetu uspokojily chuť i hlad všech účastníků tohoto neobvyklého Dne otevřených dveří.

Obrovské poděkování za krásně strávenou sobotu ve zdech „pevnosti Petrin“ patří všem obětavým organizátorům. Sdružení rodičů a přátel Petrina dokázalo pro společný cíl nadchnout pracovníky knihovny, mateřské školy, střediska volného času i učitele základní školy. 

Možná tak byla založena nová tradice této společné akce, možná i tato netradiční forma vzbudila další zájem rodičů i dětí o vše, co se na Petrinu děje a do budoucna dít bude. Více než 800 účastníků Dobytí pevnosti Petrin mnohé naznačuje.

Mgr. Pavla Schneiderová

 

Fotogalerie >>>