„Head and shoulders, knees and toes…“ no, to je přece známá písnička „Hlava, ramena kolena, palce“ – akorát že v angličtině. Malí předškoláci, kteří dorazili v úterý 25.3. na svou druhou hodinu Školy nanečisto, už to dávno vědí. 

K naší velké radosti přišlo tolik dětí, že bylo nutno je rozdělit na dvě skupinky. S jednou pracovala paní učitelka Schneiderová ve své třídě, s druhou pan učitel Mašlík v kmenové učebně 6.A. Po zhruba dvaceti minutách se děti prostřídaly. 

U paní učitelky se pomocí zábavných činností seznámily s příběhem písmene „A“. Zjistily, že písmenka nejsou žádní bubáci, ale docela zábavní kamarádi, se kterými si mohou hrát. A paní učitelka, jako průvodkyně při dobrodružném objevování světa čtení a psaní, představila symbolicky první písmeno abecedy v jeho různých podobách. Písmenko „A“ krásně zní, stane-li se hláskou, může však být i obrázkem či modelem, a také se umí schovávat. Tu na začátku, tu na konci, někdy zase uvnitř slova. Malí šikulové ho však pokaždé rychle najdou.  

Písmenkem „A“ začíná také slovo „angličtina“. K úvodu do tohoto důležitého cizího jazyka pozval děti pan učitel. Použil k tomu metodu písniček s obrázky a pohybovými aktivitami, které jsou jim blízké. A tak se budoucí prvňáčci seznámili s anglickými názvy zvířátek i částí těla a ještě si u toho zacvičili. Dostali i svůj první domácí úkol – samozřejmě, že pouze dobrovolný.Na příští hodině se bude pan učitel těšit na vymalované obrázky a také na to, zda si jeho žáčci pamatují slova jako „dog“, „cat“ či „rabbit“. 

„A“ jako angličtina, „a“ jako autíčko. A právě tohle razítko přibylo šikovným zvídálkům do jejich Průkazu předškoláčka, který hrdě nosí na každou hodinu. Některé z nich, jak nám prozradila jedna  z maminek, s ním dokonce i usínají…:-)

Máme z vás radost, milé děti. Už teď se těšíme na další hodinu Školy nanečisto, která proběhne koncem měsíce dubna. A o čem bude tentokrát? Tak to se nechte překvapit. Můžeme slíbit jen jedno – nudit se rozhodně nebudete. :-)

Mgr. Pavla Schneiderová, Mgr. Karel Mašlík