Kdo z nás by neznal Rumcajse, Manku, Cipíska, motýla Emanuela, Makovou panenku, vílu Amálku, Křemílka a Vochomůrku anebo třeba hajného Robátka s jeho jelenem Větrníkem ? A kdo z nás by neznal člověka, který všechny tyto postavičky vymyslel, jednoho z nejlepších spisovatelů dětské literatury, pana  Václava Čtvrtka ? 

Je o něm známo, že ve svých knihách proslavil severovýchodočeské město Jičín, ale málokdo už ví, že v jednom z pohádkových příběhů napsal také o Bruntále. Pohádka  se jmenuje Jak jel Šejtroček se štěbencem na Praděd a je z knihy Cesty formana Šejtročka. 

To, a mnoho dalšího zajímavého, jsme se o Václavu Čtvrtkovi ( původním jménem Václav Cafourek ) a jeho knížkách dozvěděli na besedě v městské knihovně, na kterou jsme byli pozváni v pondělí 7.března. 

Paní knihovnice děti svým vyprávěním naprosto zaujala. Naslouchaly tiše jako pěny nejenom jejímu výkladu, ale také audionahrávce jedné z pohádek zmíněného autora  a s nadšením se zúčastnily i soutěže ve znalostech jeho díla. Nakonec byly odměněny omalovánkovým listem s motivem loupežníka Rumcajse a jeho rodiny.

Tímto paní knihovnici Foltinové a všem zaměstnancům Městské knihovny Bruntál děkujeme a těšíme se na další zajímavé besedy. :-) 

Mgr. Karel Mašlík a třída 2.A