Prázdniny utekly jako voda a je tu opět nový školní rok . Vstupuji do dveří učebny  a s radostným očekáváním, stejně jako s trochou napětí, kterému se 1. září nevyhnu  ani po více než čtvrt století učitelské praxe, pohlížím do známých tváří svých malých svěřenců. Jsou stejní a přece jen jiní. 

Ve vzpomínce se vracím o rok zpět. Tehdy tu seděli tak trochu jako čerstvě vyorané myšky a nebýt blízkosti a povzbudivých pohledů svých rodičů, snad by se někteří z nich i rozplakali.               

Ale kdeže ty časy jsou… Dvanáct měsíců si vzájemně předalo žezlo pod bedlivým dohledem plyšového třídního maskota Prince a nyní tu stojí osmnáct statečných dívek a chlapců, kteří už nejsou školními benjamínky.  

Mají za sebou úspěšné výpravy za poznáním tajuplného světa černých broučků jménem písmenka a číslice. Svedli mnoho vítězných bitev se svou pohodlností ve snaze dokázat rodičům, učitelům, ale hlavně sami sobě, že na to mají, Nebojí se úkolů, z míry je nevyvede čtení, psaní ani počítání a dávno už nevěří na Skřítka Záchodníčka… :-)

Na jejich tvářích vidím úsměv. Odráží se v něm zdravé sebevědomí, pocit hrdosti a očekávání nových dobrodružství. Dobrodružství poznání, která jsou před námi. 

Tak směle do toho, moji milí žáci  - už jsme druháci !  :-)

Karel Mašlík, třídní učitel