Dne 5.1 2021 bylo zveřejněno a nabylo platnosti obecné opatření MŠMT o úpravách v rámci přijímacího řízení.
Oznámení najdete zde https://www.msmt.cz/ministerst...
Celý 7 stránkový dokument s podrobnostmi si můžete přečíst zde https://www.msmt.cz/file/54685/
Pro přehlednost (a snad i zjednodušení) jsem se pokusila vám úpravy uvedené v tomto dokumentu shrnout
KRITÉRIA PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ NA JEDNOTLIVÉ ŠKOLY
V platnosti zůstává, že ředitelé středních škol musí nejpozději do do 31. ledna 2021 vyhlásit kritéria přijímacího řízení.
I v případě, že tato kritéria oznámil ředitel na některé škole již dříve (podle původních/starých pravidel), má nyní možnost je ještě do 31. ledna změnit. Proto si, prosím, na stránkách školy nebo e-mailovým dotazem znovu ověřte, jaká jsou aktuální kritéria.
Výše zmíněný bod mne vede k doporučení, abyste se pro podání přihlášek na vybrané školy rozhodli až poté, co budou informace o kritériích přijímacího řízení závazně zveřejněná, tedy až po 31. lednu.
JAKÉ MOHOU BÝT ZMĚNY V KRITÉRIÍCH ?
- ŽÁDNÉ = škola si ponechá jednotnou příjímací zkoušku (CERMAT)
- ŠKOLA SI URČÍ VLASTNÍ KRITÉRIA = sestaví si vlastní školní zkoušku
- ŠKOLA ZVOLÍ KOMBINACI OBOU PŘEDCHOZÍCH MOŽNOSTÍ = ponechá jak jednotnou zkoušku (CERMAT), tak k ní přidá i vlastní školní zkoušku
Stále platí, že v prvním kole si žáci mohou podat až 2 přihlášky – a proto je klidně možné, že se setkáte s tím že na jedné škole jsou jednotné zkoušky a na druhé ne…
ZMĚNY V KRITÉRIÍCH PŘIJÍMAČEK PRO VÁS TEDY MOHOU ZNAMENAT NÁSLEDUJÍCÍ MOŽNOSTI:
- Obě školy, na které se deváťák hlásí, mají pouze jednotnou přijímací zkoušku CERMAT
- Jedna škola má jednotnou zkoušku CERMAT a druhá škola má školní zkoušku
- Obě školy, kam se deváťák hlásí, mají svoji vlastní školní přijímací zkoušku
- Jedna (nebo obě) škola má jak jednotnou zkoušku CERMAT , tak i vlastní přijímací zkoušku
POJĎME SE TEĎ PODÍVAT PODROBNĚJI, CO DEVÁŤÁKY V PŘÍPADĚ JEDNOTLIVÝCH VARIANT ČEKÁ
- A) Obě školy, kam se deváťák hlásí, mají pouze jednotnou přijímací zkoušku CERMAT
V takovém případě jednotnou přijímací zkoušku absolvuje deváťák ve dvou řádných termínech – 12. 4. na jedné a 13. 4. na druhé škole = na každý předmět máte tedy „dva pokusy”.
Platí, že se započítávají a sčítají body toho testu, ve kterém má deváťák lepší výsledek. Vezme se tedy lepší výsledek z M, lepší výsledek z ČJ, tyto body se sečtou a vznikne bodové skóre, na jehož základě škola (v tomto případě obě školy) rozhodne, zda je žák přijat nebo ne.
- B) Jedna škola má jednotnou zkoušku CERMAT a druhá škola má svoji vlastní školní zkoušku
V tomto případě absolvuje deváťák jednotnou přijímací zkoušku ve dvou řádných termínech – 12. 4. a 13. 4., vždy ale na stejné škole (té, která pořádá jednotnou zkoušku CERMAT) = i v tomto případě tedy má žák na každý předmět „dva pokusy”.
I zde platí, že se sčítají body toho testu, ve kterém má deváťák lepší výsledek. Vezme se tedy lepší výsledek z M, lepší výsledek z ČJ, tyto body se sečtou a vznikne bodové skóre, na jehož základě škola rozhodne, zda je žák přijat nebo ne.
Druhá škola, která má svoji školní zkoušku, musí tuto zkoušku provést v jiný den, než se konají zkoušky jednotné (12. 4. + 13. 4.). K výsledkům zkoušky CERMAT tato škola nepřihlíží (ani nemůže, protože se o nich nemá jak dozvědět).
- C) Obě školy, na které se deváťák hlásí, mají svoji vlastní přijímací zkoušku
Pokud nastane tento případ, pak se testy CERMAT vašeho deváťáka vůbec týkat nebudou.
Školy s vlastní přijímací zkouškou ve zmíněném termínu oznámí, co bude jejich školní přijímací zkoušku tvořit (např. test z ČJ, z angličtiny, z obecných studijních předpokladů atd.).
K této zkoušce vás školy pozvou a počítejte s tím, že zkouška se nebude konat ve dny, kdy se konají jednotné přijímací zkoušky (tedy 12. 4. + 13. 4.)
- D) Jedna (nebo obě) škola má jak jednotnou zkoušku CERMAT, tak i vlastní přijímací zkoušku
Tato situace je obdobná jako v případě situace A), jen deváťák musí navíc absolvovat i zkoušku školní (velmi pravděpodobně v ten samý den, jako zkoušku CERMAT).
Poměr důležitosti získaných bodů z jednotné a školní zkoušky si určuje každá škola podle sebe.
MŮŽE NASTAT I MOŽNOST, ŽE NĚKTERÁ ŠKOLA PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY ZCELA ZRUŠÍ
To se může ale stát (a tím pádem se to dozvíte) až po termínu odevzdání přihlášek, tedy po 1.březnu 2021 a zároveň nejpozději do 8. března 2021. Ředitel dané školy se pro tuto možnost může rozhodnou v případě, že se na školu přihlásí méně uchazečů, než je počet přijímaných žáků.
Pokud se stane, že na jedné škole dojde ke zrušení jednotné zkoušky a na druhé škole má uchazeč konat jednotnou zkoušku CERMAT, pak bude výjimečně konat jednotnou zkoušku pouze jednou = má jeden pokus (na té škole, která CERMAT zkoušky pořádá). Důvodem je to, že přijetí na školu, která zkoušky zrušila, má již jisté, z čehož se usuzuje, že není potřeba, aby měl možnost dvou pokusů.
A JAK JE TO LETOS SE ZAPOČÍTÁNÍM BODŮ ZA VYSVĚDČENÍ ?
Známky z vysvědčení ze základní školy mohou být součástí celkového bodového hodnocení uchazečů (kromě vysvědčení z druhého pololetí školního roku 2019/20 = konec 8. třídy). Váha tohoto vysvědčení může být libovolná, záleží zde na rozhodnutí ředitele té které střední školy.
Pokud byl žák v některém rozhodném období hodnocen slovně, pak jeho slovní hodnocení převede základní škola do formy známek (aby bylo možné je jednoznačně interpretovat).
Mgr. Michaela Mikulková