Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti byla založena roku 1888 českobudějovickým knězem Václavem Klementem Petrem, podle něhož se jejím členům začalo říkat petrini. Bratři se věnovali kněžské a učitelské službě, některým řemeslům a zároveň provozovali domov pro sirotky. Jejich prvním klášterním zázemím se stala bývalá továrna v Českých Budějovicích.
Na konci druhé světové války však klášter zasáhla bomba a kongregace musela hledat nové působiště. Krátce poté získali petrini do správy areál bývalého Arcibiskupského chlapeckého semináře v Bruntále. Právě zde začali ve větším rozsahu uskutečňovat své poslání výchovy a vzdělávání budoucích kněží a nově se zaměřili také na mladé zájemce ze Slovenska.
