Portugalsko - den třetí

Dnes nám počasí ještě přálo, krásně slunečno. A to přesně jsme potřebovali, protože nás čekalo odpoledne na pláži. Ale začneme dopoledním programem. Ve škole Agrupamento De Escolas Camilo Castelo Branco ve městě Vila Nova de Famalicao nás přivítal pan ředitel společně s představitelem města za odbor školství, naše milé kolegyně Sonia a Claudia nás provedly školou. Nadchlo nás spousta věcí, třeba knihovna i s uměleckými výtvory dětí, školní zahrada, kde pěstovali bylinky (to bylo něco pro naší paní ředitelku, hned vyloudila šalvěj, tymián, bobkový list, rozmarýn, takže se těšíme na večeře). Byli jsme na hodině angličtiny, kde jsme si společně s portugalskými žáky zahráli hru. Ale co bylo nejvíc – lekce tance. Ona to vlastně ani lekce nebyla, všichni tančili s takovým nadšením, že se nechal zlákat i náš Robert. Kluci prohlásili, že to má skvělý vibe a že by tam chodili do školy fakt každý den. Zrovna probíhá týden umění, a tak se o přestávkách prezentovali studenti tím, v čem jsou dobří – tanec, balet, akrobacie. Po obědě jsme vyrazili směr Ofir, chráněná oblast, nejkrásnější pláže, místo, kde se mísí řeka a oceán, nádherné oblázky, obrovské vlny, bosé nohy na vyhřátém jemném písku. Dozvěděli jsme se zajímavé věci o ochraně oceánu, pláží a celé oblasti, poznávali rostliny a prošli si stezku po dřevěném mostě, ale také jsme dostali gumové rukavice a pytle na odpadky a aspoň trochu jsme přiložili ruku k dílu. Bylo to dlouhé, vyčerpávající, ale nádherné odpoledne. A zítra? Směr Braga, nejstarší město v Portugalsku.

Anet a Elis